Daha fazla vakit kaybetmeyin diyerek uyardı! Atilla Yeşilada’dan altın yatırımcısını korkutan açıklama

2024 yılına rekor yükselişlerle başlayan ve her dönemin güvenli limanı olarak bilinen metal altın, yatırımcıların yeniden gözdesi haline geldi.

Pandemi sonrası dünyayı etkisi altına alan sıkı para politikaları, en çok altın gibi geleneksel yatırım araçlarını etkilemişti. Ancak, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi beklentileri ve ekonomik belirsizlikler altın piyasasını hareketlendirdi.

YÜKSELİŞİN TEK NEDENİ FAİZ DEĞİL

Türkiye’de 31 Mart seçimleri öncesinde yaşanan ekonomik belirsizlikler, yatırımcıların güvenini altına yönlendirirken, gram altın/TL fiyatlarında rekor seviyelere ulaşan makas, piyasada dikkat çekti.

Öte yandan, ekonomistler, altındaki bu hızlı yükselişin temel nedeninin sadece faiz indirimi beklentileri olmadığını vurguluyor.

ALTINA TALEP ARTTI

Atilla Yeşilada, altının yükselmesindeki en büyük nedenin merkez bankalarının altın alımları olduğunu belirtiyor. Özellikle, Çin gibi dolarla sıkıntısı olan ülkelerin altın stoklarını biriktirdiği gözlemlenirken, diğer büyük merkez bankalarının da dolar yerine altına yönelmesi dikkat çekiyor.

Ayrıca, Bitcoin ve diğer kripto paralardaki hızlı yükselişin ardından kurumsal yatırımcıların portföylerinde altına olan talebin arttığına dikkat çekiyor.

VAKİT KAYBEDELİMEMELİ

Yeşilada, kısa vadeli olarak altın fiyatlarında bir düzeltme beklerken, jeopolitik risklerin altın fiyatlarını etkileme potansiyelinin sınırlı olduğunu söylüyor. Ona göre, altın için en iyimser senaryo sene sonuna kadar 2200 dolar seviyelerine ulaşmak olabilir ve bu hedefe yaklaşılmasıyla birlikte altında çok fazla vakit kaybedilmemeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x